menu
  

Ze Szczawy można się dostać na następujące szczyty:

GORC(1228m)-wybitny szczyt w głównym grzbiecie Gorców, pomiędzy dolinami Kamienicy i Ochotnicy. Wznosi się na pn. od centrum Ochotnicy Górnej. Szczyt Gorca otacza kilka polan o wspaniałych walorach krajobrazowych: od strony pn. Gorc Kamienicki, Gorc Młynieński od wsch. oraz Hale Gorcowskie od pd.-zach., gdzie od r.1968 funkcjonuje latem baza namiotowa, prowadzona przez Studenckie koło Przewodników Górskich z Krakowa. Ze szczytu Gorca pięć istotnych grzbietów opada nad Ochotnicę Górną, Ochotnicę Dolną, Szczawę i rejon Rzek.

KICZORA(650m)-zalesione wzniesienie na pd. od centrum Szczawy. Zakończenie grzbietu, który opada z Gorca na pn.-wsch. ku dolinie Kamienicy. Na stokach Kiczory przysiółki Folwark i Gardonie, należące do Szczawy

MAGORZYCA(881m)-niewielkie wzniesienie obok Nowej Polany, w pobliżu rozwidlenia grzbietów Gorca ku Rzekom, Kiczorze Kamienickiej i Szczawie. Walory widokowe. Na stoku pn., nieopodal osiedla Faronówki, schron Krakowskiego Klubu Przewodników Turystyki Górskiej PTTK. Bardzo dobry teren do uprawiania turystyki narciarskiej i narciarstwa śladowo-biegowego.

TURBACZ(1310m)-najwyższa kulminacja Gorców, położona na pd.-wsch. od Nowego Targu. Jest wraz z sąsiednią Kiczorą(1282m) centralnym rejonem rozległego rozrogu, w którym zbiega się aż trzynaście grzbietów, opadających nad Nowy Targ, Klikuszową, Obidową wieś, Porębę Wielką, Koninę, Ochotnicę Górną, Harklową, Łopuszną oraz Waksmund. Pod szczytem Turbacza, na pd. zboczu, znajduje się jedno z najwyżej w Gorcach położonych stanowisk buczyny karpackiej. Turbacz jest największym i najważniejszym węzłem szlaków letnich i narciarskich w Gorcach. Z Hali Długiej, nieopodal schroniska roztacza się wspaniała panorama Tatr i Podhala.

MOGIELICA(1170m)-najwyższy szczyt Beskidu Wyspowego. Zbocza zachodnie strome, opadające ku głębokiej dolinie rzeki Łososiny, która ma tu swoje źródła. Podobnie zresztą jak stoki północne, schodzące spadziście ku przełęczy Chyszówki. Szczyt ten przez miejscową ludność zwany jest również Kopą. Pokrywają go wspaniale lasy mieszane, w których przeważa świerk i buk. Ze szczególnych widoków słynie podszczytowa polana, z której szczególnie imponująco wygląda potężny masyw Gorców, odcięty od Mogielicy doliną rzeki Kamienicy, nad którą bieli się zębata korona Tatr.